Túlavé Topánky - Pieniny
(Wędrowne Buty - Pieniny)


Pieniny tvoria samostatné horské pásmo a nachádzajú sa v severnej časti Spiša, nazývaného tiež Zamagurie, severovýchodne od Vysokých Tatier. Na časti územia Pienin sú vyhlásené národné parky. Na Slovensku je to Pieninský národný park (PIENAP) a v Poľsku Pieninski Park Narodowy (PPN).
Pieniny sa delia na tri časti:
- Spišské Pieniny, medzi dolinou Bielej vody a lomom Dunajca pri Niedzici. Najvyšší vrch je Branisko (poľsky: Żar) (879 m n. m.).
- Centrálne Pieniny (volané len Pieniny), od Niedziči po lom Dunajca medzi Sromowcami Niżnymi a Szczawnicou (Tri korunky, Holica a Sokolica).
- Malé Pieniny, siahajúce do doliny Popradu. Tu sa nachádza najvyšší vrch Pienin Vysoké Skalky (1050m.n.m.).

Pozývam Vás teda na ďaľšie Túlavé Topánky do centrálnych Pienin, kde toho "veľa" prejdete, ale aj veľa uvidíte. Medzi hlavné lákadla eventovej trasy určite patria :

Červený Kláštor - obec leží na brehu Dunajca. Je z nej prekrásny výhľad na panorámu Pienin a ich najväčšiu dominantu Tri Koruny. Nachádza sa tu starobylý kláštor s múzeom.

Tri Koruny - najzaujímavejší vrch v Pieninách ležiaci v poľskej časti Pienin nad brehom Dunajca. Tvorí ho päť vrcholových skalných veží. Z vybudovanej terasy na najvyššej veži Okraglica je uchvacujúci pohľad do strmín Prielomu Dunajca.

Zamek Pieniny - zrúcaniny hradu z 13. storočia na poľskej strane rieky Dunajec. Pôvodne bol doslova prilepený na svahu strmej skaly s názvom Zamkova Gora. Hrad je spätý s osobou sv. Kingy, ktorej socha je umiestená na hrade v skalnom výklenku.

Sokolica - jeden z najatraktívnejších vrcholov Pienin, v Poľsku známy aj ako Matka Pienin. Odmenou za výstup je úchvatný hĺbkový pohľad na Dunajec s jeho prielomovou dolinou, do ktorej Sokolica spadá 307 metrovou kolmou stenou. K mediálne známym atrakciám miesta určite patrí najfotografovanejšia borovica v Poľsku nechýbajúca na žiadnej prezentácii o Pieninách.

Prielom Dunajca - romantická tiesňava ktorú vyhĺbila cez vápencové bradlá rieka Dunajec. Vychádza z Červeného Kláštora až po ústie Lesnického potoka. Prielom sa aj splavuje. Splav Dunajca na pltiach je miestnou turistickou atrakciou.

Toto všetko takto zaradom a ešte oveľa viac môžete vidieť počas eventového pochodu Pieninami, ktorého trasa je dlhá cca 21km a prejsť sa dá za menej ako 7 hodín. Kto by si netrúfol na túto trasu (napr. kôli deťom) môže si ju skrátiť na polovičku tým, že sa vráti z miesta logovania prípadne zo zrúcanín hradu Zamek Pieniny naspäť do Červeného Kláštora bez návštevy Sokolice.

Vyrazíme v sobotu 02.06.2012 o 09:oo hodine z Červeného Kláštora od mosta cez rieku Dunajec po žltej značke ku rázcestiu Przelecz Szopka. Odtiaľ sa po modrej značke dostaneme na Tri Koruny. Tam na súradniciach eventu neďaleko vrcholu Troch Korún Okraglice približne medzi 11:oo až 12:oo hodinou budeme Event Logovať. Na mieste je mnoho lavičiek určených na oddych, dočerpanie energie, výmenu TB/GC. Okolo 12:oo hodiny hlásim odchod, po modrej značke smer Sokolica. Cestou si obzrieme zrúcaniny hradu Zamek Pieniny a na Sokolici sa uvidíme niekedy medzi 14:oo až 15:oo hodinou, kde by sme si mohli na vrchole urobiť peknú spoločnú fotku. Zostupovať potom budeme zasa po modrej značke ku Prieplavu cez Dunajec, odkiaľ budeme pokračovať po po červenej značke cyklochodníkom cez Prielom Dunajca do Červeného Kláštora kde by sme sa mali dostať už pred, alebo okolo 18:oo hodiny. Tam aj naše putovanie ukončíme. Samozrejme kto sa poponáhľa, skončí skôr. Udané časy sú nezáväzné a kvôli eventu sú natiahnuté tak aby bol čas na logovanie eventu a kochanie sa okolím pozdĺž trasy.

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov trasy tu


Dôležité upozornenie :
Zoberte si prosím zo sebou nejaké drobné mince.

Že prečo?

I. Ak si chcete vychutnať prekrásny výhľad z Troch Korún alebo Sokolice budete nejaké tie drobné mince potrebovať. Vstup na ne je totiž spoplatnený sumou 4zł.(1,00€) pre dospelého. Študenti a deti od 7 rokov zaplatia 2zł.(0,50€). Samozrejme je možné zaplatiť ho aj v Eurách. Tento poplatok sa platí iba raz za deň na Tri Koruny aj Sokolicu spolu. Preto si doklad z Troch Korún odložte aby ste poplatok nemuseli platiť dva krát ak sa chcete pokochať parádnym výhľadom aj zo Sokolice.

II. Aby ste sa dostali zo Sokolice naspäť do Červeného Kláštora, je potrebné prekonať rieku Dunajec. Hneď pod Sokolicou na turistickom chodníku premáva Prievoz loďkou medzi brehmi Dunajca. Tento je tiež spoplatnený sumou 2zł.(0,50€) pre dospelého a 1zł.(0,25€) pre deti. Premáva podľa potreby a podľa toho koľko ľudí sa na prevoz nazbiera, takže nemá pevné hodiny plavby. Čas prevádzky je od 08:oo do 19:oo hodiny.

Pamätajte že sa budete pohybovať väčšinou za hranicami Slovenska a teda Vám tam nemusia vydať z vašej stoeurovej bankovky pri takýchto platbách. Tieto poplatky inak vyberá Pieninski Park Narodowy (PPN) a za tieto príjmy udržuje chod Národného parku Pieniny ako aj turistické chodníky, ktoré sú na slušnej úrovni ako uvidíte cestou.

Odporúčam ešte pre istotu zabezpečiť si poistenie pre prípad úrazu. Minimálne si zoberte zo sebou Váš Európsky preukaz zdravotného poistenia. Zásah Horskej záchrannej služby v Poľsku (GOPR tel.0601100300) je bezplatný. Ak máte záujem uzatvoriť cestovné poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ide to aj jednoducho z mobilného telefónu formou SMS-ky alebo pomocou Android aplikácie "Union mobilné poistenie". Kto chce, môžem mu s tým pomôcť na úvodných súradniciach.

Kedže sa budeme pohybovať na území Poľska a nie každý má vo svojom navigátore mapu Poľska, pripravená je pre Vás na stiahnutie Topo mapa širšieho okolia Pienin s turistickými chodníkmi.
Je to verzia do Gaminov ktoré podporujú užívateľské rastrové mapy (KMZ Custom maps). Súbor KMZ s mapou si uložte do Garmina alebo na SD kartu do adresára _:\Garmin\CustomMaps. Potom si mapu zapnete alebo vypnete v Menu/Nastavenia/Mapy/Vyber mapy.
Súbor Garmin Mapy sťahujte tu.

Tiež je pripravená aj Topo mapa pre Androidový Locus (RMaps SQLite), pre Offline mapový režim. Túto mapu si uložte do adresára Locus\Maps.
Súbor Locus Mapy sťahujte tu.

Na stiahnutie je tu ešte aj Trasa Eventu vo formáte GPX, ktorú si môžete tiež uložiť do Vašich navigátorov.
Súbor Trasa GPX sťahujte tu.

A samozrejme nebude tu ani chýbať čerstvý súbor GPX s keškami na okolí.
Pribudne ale neskôr, niekoľko dní pred eventom.
Tu pribudne Súbor GPX pre Garmin formát .
Tu pribudne Súbor GPX pre Pocket Query formát .

Prehľad celého eventu pre program Google Earth vo formáte KMZ nájdete tu.

Ponuku ubytovacích zariadení v okolí nájdete tu.

Ešte jedno upozornenie :
Upozorňujem na dezolátnu cestu od obce Toporec
kadiaľ Vás bude asi navigovať väčšina navigácii. Ak sa jej chcete vyhnúť a prichádzate od Popradu, choďte v Spišskej Belej na rozcestí vľavo po hlavnej ceste smerom cez Spišskú Starú Ves a teda nie smer Stará Lubovňa.

Teraz už stačí zabezpečiť iba počasie. Ak by s tým niekto vedel pomôcť, vaša pomoc bude len vítana.

Takže sa stretneme 02.06.2012 ráno o 09:oo hodine na úvodných súradniciach.Na záver ešte niečo o sérii eventov Túlavé Topánky.

Toto sú v poradí šestnáste Túlavé Topánky. Ako iste všetci viete, vždy sa konajú v duchu turistiky. Cieľom je vyraziť do prírody a spoznať jej krásy. Tak dúfam že sa to podarí aj týmto Pieninskym Túlavým Topánkam.
Pri ich organizovaní pomohli : elales(PL), KlaMa(SK)
Ak by ste si chceli zaspomínať na predošlé TT, tu je ich prehľad :

 1) Tulave topanky I. Cipcie  2) Tulave topanky II. Plavecky okruh
 3) Tulave topanky III - Bile Karpaty (Velka Javorina)  4) Tulave topanky IV. Tlsta (Velka Fatra)
 5) Tulave topanky V. - Kloptan  6) Tulave topanky VI. - Sninsky kamen
 7) Tulave topanky VII. - Je to v Haji !  8) Tulave topanky VIII - oneee, na Choc
 9) Tulave topanky IX. - V Nitrickych vrchoch 10) Túlavé Topánky X. - TA3
11) TULAVE TOPANKY XI. - SULOVSKE SKALY 12) Tulave Topanky XII. - Zoborske vrchy
13) Tulave Topanky X3 - Spania Dolina 14) Túlavé Topánky 14 na Inovci
15) Tulave topanky v Rohacoch 16) Tulave Topanky 16 - PIENINY

Dovidenia v Pieninách, Teším sa na Vás.


Polish version
 Polish version : 
 Thanks "elales" for translation.Pieniny to pasmo górskie w Polsce i Słowacji, leżące w północnej części Spisza, nazywanej także Zamagurzem. Na terenie Pienin znajdują się parki narodowe. Na Słowacji jest to Pieninský národný park (PIENAP), a w Polsce Pieniński Park Narodowy (PPN).
Pieniny dzielą się na trzy części:
- Pieniny Spiskie – między doliną Białki a przełomem Dunajca w Niedzicy. Najwyższy szczyt to Żar (879 m.n.m.).
- Pieniny Środkowe – od Niedzicy do przełomu Dunajca między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą (Trzy korony, Holica i Sokolica).
- Małe Pieniny – sięgające do doliny Popradu. Tu znajduje się najwyższy szczyt Pienin Wysoka (1050 m.n.m.).
Zapraszam i Was na ciąg dalszy wędrówek (seria Słowackich eventów Túlavé Topánky) do Pienin Środkowych, gdzie nie tylko sporo przejdziecie, ale i dużo zobaczycie. Do głównych atrakcji trasy wydarzenia należą:

Czerwony Klasztor – miejscowość na Słowacji, na brzegu Dunajca, z której jest przepiękny widok na panoramę Pienin i ich najbardziej charakterystyczne Trzy Korony. Znajduje się tu stary klasztor z muzeum.

Trzy korony – najciekawszy szczyt Pienin leżący w polskiej częściej pasma nad brzegiem Dunajca. Tworzy go pięć turni. Z platformy widokowej na najwyższej z nich, Okrąglicy, czeka Was zachwycający widok na przełom Dunajca.

Zamek Pieniński - ruiny zamku z XIII w. leżące po polskiej stronie Dunajca. Pierwotnie zamek był wbudowany w strome skały Zamkowej Góry. Zamek jest związany z osobą św. Kingi, której posąg znajduje się w skalnej wnęce.

Sokolica - jeden z najatrakcyjniejszych szczytów Pienin zwany także Matką Pienin. Nagrodą za wspinaczkę jest zapierający dech widok na dolinę przełomu Dunajca, do której z Sokolicy spada 307 metrowa pionowa ściana skalna. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tego miejsca jest słynna sosna.

Przełom Dunajca - romantyczny wąwóz wyrzeźbiony w wapiennych skałach przez Dunajec. Zaczyna się w Czerwonym Klasztorze i ciągnie po ujście potoku Leśnickiego. Przełomem Dunajca organizowane są spływy, które są miejscową atrakcją.

To wszystko i wiele więcej można będzie zobaczyć na trasie wycieczki po Pieninach, której długość to około 21 km i można ją przejść w mniej niż 7 godzin. Jeśli ktoś nie może wybrać się na całą wycieczkę (np. ze względu na dzieci), może skrócić trasę o połowę – po zalogowaniu eventu można przejść do ruin Zamku Pienińskiego i stamtąd wrócić do Czerwonego Klasztoru bez wchodzenia na Sokolicę.

Startujemy w sobotę 02.06.2012 o 9:00 z Czerwonego Klasztoru na moście na Dunajcu i idziemy żółtym szlakiem do skrzyżowania szlaków w Przełęczy Szopka. Stamtąd niebieskim szlakiem wchodzimy na Trzy Korony. Tam na współrzędnych eventu, niedaleko szczytu Trzech Koron, Okrąglicy, w przybliżeniu w godzinach 11:00 do 12:00 logujemy obecność na evencie. Na miejscu jest sporo ławek, gdzie można odpocząć, nabrać energii, wymienić TB/GC. Około godziny 12:00 wyruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Sokolicy. Po drodze oglądamy ruiny Zamku Pienińskiego i docieramy na Sokolicę między 14:00 i 15:00, gdzie zrobimy sobie ładne zbiorowe zdjęcie. Schodzimy niebieskim szlakiem do przeprawy przez Dunajec, skąd idziemy czerwonym szlakiem rowerowym wzdłuż przełomu Dunajca do Czerwonego Klasztoru, gdzie powinniśmy dotrzeć przed lub około godziny 18:00. Tu zakończy się nasza wędrówka. Oczywiście, kto chce, może skończyć wcześniej. Podane godziny są tylko orientacyjne, tak żeby był czas na zalogowanie eventu i nacieszenie się widokami wzdłuż trasy.

Na Trzy Korony można też dojść z innych stron: z Krościenka, Sromowców Wyżnych lub z Czorsztyna. Możecie wybrać którąś z tych tras i tak ją zaplanować, żeby dotrzeć do punktu logowania przy Okrąglicy między 11:00 a 12:00. I kto zechce, może stąd dalej pójść z resztą grupy.

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
więcej informacji na temat trasy


Uwaga:
Weźcie ze sobą trochę drobnych pieniędzy.

Po co?

I. Jeśli chcecie podziwiać piękny widok z Trzech Koron lub Sokolicy, będziecie potrzebować drobnych monet. Wstęp na te szczyty jest płatny i kosztuje 4 zł za osobę dorosłą. Studenci i dzieci od 7. roku życia płacą 2 zł. Opłata jest jednodniowa, więc jedna za Trzy Korony i Sokolicę. Należy zachować dowód opłaty z Trzech Koron, żeby nie płacić drugi raz na Sokolicy.

II. Żeby się dostać z Sokolicy do Czerwonego Klasztoru, musimy przeprawić się przez Dunajec. Pod Sokolicą na szlaku turystycznym znajduje się przeprawa między brzegami Dunajca. Potrzebujemy na nią 2 zł na osobę dorosłą i 1 zł za dziecko. Przeprawa działa według potrzeb i liczby osób, które się zbiorą, więc nie ma stałych godzin, ale funkcjonuje w godzinach od 8:00 do 19:00.

Opłaty pobiera Pieniński Park Narodowy (PPN) i utrzymuje za nie między innymi szlaki turystyczne.


Do pobrania jest przygotowana trasa eventu w formacie GPX, którą możecie wgrać do Waszych urządzeń.
Plik GPX trasy wędrówki.

A tu będzie później aktualny plik GPX z keszami w okolicy.
Tu będzie później Plik GPX w formacie Garmin.
Tu będzie później Plik GPX w formacie Pocket Query.

Przegląd całej trasy eventu do programu Google Earth w formacie KMZ znajdziecie tutaj.

Propozycja noclegu :
schronisko PTTK "Trzy Korony" w Sromowcach Niżnych : http://www.trzykorony.pl

Na koniec kilka informacji o serii słowackich eventów Túlavé Topánky (Wędrowne Buty).
Túlavé Topánky (Wędrowne Buty) jest to tradycyjna seria eventów, które zawsze mają walor turystyczny. Ich celem jest wyjście na łono natury i poznawanie jej piękna. Mam nadzieję, że i tak będzie tym razem przy okazji Pienińskich Wędrownych Butów.
W organizacji eventu pomogli : elales(PL), KlaMa(SK)

Do zobaczenia w Pieninach, czekamy na Was.